Fotografia, film amatorski, sprzęt audio


jacek9520@gmail.com

Recenzja zestawu głośników kina domowego CSS5530B firmy Philips

grudzień 2015

Zestaw składa się z 6 głośników. Sygnał dźwiękowy do subwoofera i głośników tylnych transmitowany jest bezprzewodowo. Można ustawiać głośność każdego głośnika osobno. Istnieje możliwość konfiguracji odległości, aby dźwięk ze wszystkich głośników dobiegał do słuchacza w tej samej chwili. Jest synchronizacja dźwięku z obrazem, tryb nocny. Są także predefiniowane ustawienia wszystkich głośników. I wiele innych funkcji. Jakość dźwięku znakomita. Cena ok. 500 euro.

Recenzja głośników telewizyjnych SoundStage HTL 5130B Philips

maj 2015

SoundStage HTL 5130B to zestaw głośnikowy, który podłączony do telewizora zapewnia znacznie lepszy dźwięk niż telewizyjne głośniczki. Posiada wbudowany subwoofer i gniazdo AUDIO IN, do którego można włożyć wtyczkę typu mini jack. Jest czarnym, estetycznie wykonanym pudłem o wymiarach 70 cm x 35 cm x 8 cm i wadze pięciu kilogramów. Można postawić na nim telewizor. Cena ok. 300 euro.


Jak zmontowałem dwa filmy z wakacji 2014 (2) z wnuczętami w roli głównej

2015, wielkość pliku – 260 KB, wielkość tekstu – 6 stron

Drugi tekst o montażu filmów amatorskich. Tym razem wakacje z wnuczętami zaliczyłem w dwóch turach. W tym samym ośrodku nad jeziorem Piłakno. Dwa bardzo różne filmy, choć technika montażu ta sama. Z ciekawostek technicznych: kupiłem zewnętrzny mikrofon. O nim też trochę piszę. Tekst krótki – 6 stron.


Jak zmontowałem film z wakacji 2013 (1) z wnuczętami w roli głównej. Krok po kroku pdf

2014, wielkość pliku – 336 KB, wielkość tekstu – 16 stron

Tekst instruktażowy dla wszystkich posiadających kamerę, którzy chcą robić lepsze filmy, ale nie znajdują prostych poradników. Ze mną było tak samo. Dlatego w końcu sam o tym napisałem. Wziąłem przykład z roku 2013. Spędziłem z wnuczętami tydzień w Spale i przywiozłem 104 minuty surowego materiału. Tekst jest o tym, co i jak robiłem po kolei, by zmontować 14 minutowy film dla rodziny i 8 minutowy film dla znajomych. A więc: opisanie surowego materiału, szukanie muzyki, montowanie pierwszej wersji roboczej, skracanie do wersji finalnej, wygładzanie przejść między ujęciami, umieszczanie w sieci, kompresja oryginalnego pliku do mniejszego rozmiaru itd. Kilka dygresji: statyw, mikrofon zewnętrzny, programy do amatorskiej obróbki filmu. Tabele: jak wygląda lista surowych ujęć, statystyka skracania od materiału surowego do wersji ostatecznej.


Nikon D7000. Ocena matrycy na podstawie odbitek z własnej sesji zdjęciowej pdf

2012, wielkość pliku – 140 KB, wielkość tekstu – 3 strony

Wykonując pod koniec 2010 roku test matrycy Nikona D7000 na podstawie zdjęć laboratoryjnych portalu imaging-resource, obiecałem wykonanie testu w „warunkach polowych”. Oznacza to dla mnie fotografowanie małych, rozbrykanych dzieci, wieczorem, w zwyczajnie oświetlonych pomieszczeniach. Właśnie miałem okazję taki test zrobić. Uzyłem aparatu Nikon D5100, który ma taką samą matrycę, co D7000. Konkluzja z ostatniego testu: matryca D7000 / D5100 w połączeniu z podniesieniem trybu Auto ISO do poziomu 6400 pozwala robić dobre i bardzo dobre zdjęcia w znacznie bardziej komfortowych warunkach niż przy pomocy Nikona D90. W przypadku matrycy D7000 / D5100 jakość techniczna zdjęć ISO 5000 i wyżej jest nieco wyższa niż w D90 a dostęp do tych czułości jest automatyczny dzięki Auto ISO.


Canon G7 versus Panasonic FZ50. Jakość zdjęć przy różnych czułościach pdf

Dwa syntetyczne wykresy podsumowujące jakość zdjęć obu aparatów przy różnych czułościach i wielkościach odbitek.


Jak czytać wykresy MTF pdf

Rok 2009. wielkość pliku – 150KB, wielkość tekstu – 1 strona

MTF to ustandaryzowany sposób określania możliwości obiektywów. Wykres MTF przedstawia zdolność do przenoszenia kontrastu przy różnych gęstościach linii.


Jak robić zdjęcia produktów sprzedawanych w Internecie pdf

Rok 2010, wielkość pliku – 600 kB, wielkość tekstu – 5 stron.
Tekst ukazał się w czasopiśmie PC World Zoom nr 4/2010

Praktyczna instrukcja krok po kroku (także zdjęcia poglądowe) dla tych, którzy regularnie lub sporadycznie sprzedają coś przez Internet. Tekst powstał po tym, gdy doradziłem znajomemu prowadzącemu sklep internetowy, jak ma robić zdjęcia tego, co sprzedaje, jak wydać minimum pieniędzy na sprzęt, jak te zdjęcia obrabiać w komputerze przy pomocy najprostszego i darmowego programu i jak nauczyć tego wszystkiego pracownika, który się na fotografii w ogóle nie zna. Moje rady zdały egzamin w 100%. Dlatego je teraz upowszechniam.


Jak się robi zdjęcia panoramiczne na przykładzie wnętrza Ratusza Dzielnicy Bemowo pdf

Prezentacja dla Bemowskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Rok 2008, wielkość pliku – 1,8 MB, wielkość prezentacji – 25 slajdów.

Na przykładzie zdjęcia panoramicznego Pawła Karpińskiego omawiam technikę jego wykonania. Przedstawiam także kilka refleksji na temat zastosowania w fotografii nietypowych rzutów perspektywicznych osiąganych dzięki technice panoramicznej.


Kilka rad przy robieniu panoram fotograficznych pdf

Rok 2008, wielkość pliku – 120 kB, wielkość tekstu – 3 strony

Od 2006 roku wykonałem przeszło tysiąc fotografii, wykorzystujących technikę sklejania zdjęć cząstkowych. Technika panoramiczna służy mi przede wszystkim do poszerzenia pola widzenia obiektywu i uzyskiwania ciekawych zniekształceń. Przez długi czas robiłem pamoramy korzystając z darmowego programu Autostitch. W tekście przekazuję kilka podstawowych rad, jak fotografować panoramy, jak obsługiwać ten program oraz daję link do przykładowych panoram, zamieszczonych na mojej stronie.


Nikon D90 versus Canon 50D in high ISO range pdf English and Polish versions

Rok 2008, wielkość pliku – 2,3 MB, wielkość tekstu – 36 slajdów.

Porównanie Nikona 90D i Canona D50 w strefie wyskich czułości. Wersja polska i angielska. Szczegółowa analiza zdjęć wykonanych obydwiema lustrzankami: zdjęcia w czułościach od ISO 800 do ISO 12 800, osobno zdjęcia w świetle dziennym i w świetle słabym. Analiza ekranowa fragmentów 100% i analiza odbitek w rozmiarach 20×30, 30×45, 40×60 cm. Zdjęcia testowe wykonane w profesjonalnym laboratorium. Dla ułatwienia porównań zdjęcia Nikona i Canona zestawione parami. Obie lustrzanki są przeznaczone dla zaawansowanych amatorów i stanowią dla siebie bezpośrednią konkurencję.


Przykład techniki wykonania obrazu panoramicznego pdf

Rok 2009, wielkość pliku – 2,2 MB, wielkość tekstu – 19 slajdów.
Prezentacja dla Bemowskiego Towarzystwa Fotograficznego

Szczegółowy opis, krok po kroku, jak wykonałem panoramę wąskiego pokoju obejmującą kąt widzenia 180 stopni, czyli obejmującą dwa przeciwległe okna. Pokazuję tę technikę z wykorzystaniem małego kompaktu i lustrzanki Nikon D80 oraz darmowego programu do tworzenia panoram oraz i programu profesjonalnego AutoPano Pro.


Wnioski z pracy nad przygotowaniem wystawy fotograficznej pdf

Rok 2007, wielkość pliku – 150 kB, wielkość tekstu – 7 stron.

Tekst o sprawach technicznych i organizacyjnych, o których dobrze wiedzieć, gdy się przygotowuje własną wystawę. Zbiór wniosków i porad, dla tych co po raz pierwszy. Spisane z myślą o innych, aby nie popełniali moich błędów. Między innymi. problemy z czasem, liczba prac, wymiary i pożyteczne adresy, ramy i oprawa, co i gdzie można zrobić i kupić.